Loading...

Aktualności

Na co należy zwrócić szczególną uwagę kupując dom?

Na co należy zwrócić szczególną uwagę kupując dom, aby zaoszczędzić czas, pieniądze i przede wszystkim nerwy? Przedstawiamy kilka bardzo istotnych informacji, które należy przeanalizować przed podjęciem decyzji kupna. Solidne przygotowanie da nam szansę na dokładne porównanie ofert dostępnych na rynku, a przede wszystkim podjęcie rozważnego wyboru. 

Na spotkanie ze sprzedającym najlepiej umówić się w ciągu dnia, póki jest widno, gdyż wówczas można zauważyć nawet najdrobniejsze mankamenty, takie jak: rysy, pęknięcia, jakość wykończenia, jakość użytych materiałów, itp.

Poniżej przedstawiamy kilka istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę:

 1. Ważna jest lokalizacja domu, a przede wszystkim:
 • Czy jest położony w centrum, czy też na obrzeżach miasta;
 • Odległość miejsc, które często odwiedzamy, a przede wszystkim miejsca pracy, dostępność miejsc parkingowych, szkół, przedszkoli, itp.
 • Otoczenie, czy nie znajdują się w pobliżu jakieś uciążliwe instytucje, fabryki, ruchliwej ulicy, oraz sprawdzić czy w przyszłości nie są zaplanowane jakieś plany zagospodarowania przestrzennego otoczenia;
 1. Należy poprosić właściciela o projekt domu, dzięki któremu dowiemy się z jakich materiałów został zbudowany, jakich użyto rozwiązań technicznych, poznamy dokładny metraż każdego pomieszczenia oraz wiek domu.
 2. Należy sprawdzić stan dachu, czy nie przecieka oraz stan elewacji, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, czy dom został ocieplony.
 3. Stan komina – jeśli jest stary to może być znacznym utrudnieniem w przypadku zainstalowania systemu centralnego ogrzewania, czy też kominka w salonie.
 4. Następnie należy spojrzeć na ogrodzenie domu, z czego zostało wykonane oraz w jakim jest stanie technicznym.
 5. Wewnątrz domu należy:
 • obejrzeć stan stolarki drzwiowej oraz okiennej,
 • z czego została wykonana podłoga w poszczególnych pomieszczeniach, szczególnie uciążliwy jest stary parkiet, który należy cyklinować oraz malować, a niekiedy wymagana jest jego całkowita wymiana.
 • stan ścian i sufitu, w szczególności w łazienkach oraz przy oknach, gdyż w tych miejscach najlepiej widać czy w domu jest wilgoć. Natomiast jeśli na ścianach pojawiają się pęknięcia to oznacza, że zostały źle wykonane fundamenty.
 • w przypadku drewnianych domów należy sprawdzić czy nie znajdują się w nich insekty żywiące się drewnem.
 • wyposażenie łazienek- co jest w dobrym stanie i będzie mogło nam służyć, a co będzie trzeba wymienić, stan kanalizacji, czy jest sprawna oraz instalacja wodna czy jest stalowa ocynkowana, miedziana czy może plastykowa .
 • ważny jest stan instalacji oraz ilość punktów zasilania, czy przewody są miedziane czy aluminiowe.
 • jeśli w kuchni znajduje się kuchenka gazowa należy sprawdzić płomień, jeśli jest zbyt duży świadczy o silnym cieśnieniu gazu, jeśli zbyt mały o słabym ciśnieniu gazu.
 • również warta uwagi jest inscenizacja, gdyż odpowiednie umieszczenie luster, oświetlenia, smakowite zapachy to najczęstsze sztuczki wykorzystywane przez sprzedawców, aby dom stał się bardziej atrakcyjny.

Warto także zapytać czy kwota obejmuje pusty dom, czy mieści się w tej kwocie wyposażenie, jeśli tak to jakie najlepiej, aby wszystko było opisane w umowie. Dobrze jest również dopytać o koszty utrzymania domu, a w szczególności centralne ogrzewanie oraz użytkowanie wieczyste.

Jeżeli stan techniczny budzi pewne wątpliwości, najlepiej skontaktować się z Inspektorem Nadzoru Budowlanego, w celu ocenienie przez niego sprawności domu. Koszt jego usług może okazać się niewielki w porównaniu z przyszłymi kosztami, które mogą wyniknąć po zakupie, przez nie dostrzeżenie pewnych istotnych elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *